Slovensky English

Volajte: 0911 348 776 PO - PIA 9:00 - 18:00

Vitajte !

Štíhlosť "vďaka" alkoholu? Nebezpečná alkorexia útočí!

drunkorexia

 

Dnes idem žúrovať, dzobnem si len dva sucháre a večer môžem vypiť osem vodiek.“ Presne takto zmýšľajú ľudia uväznení v pazúroch novej, za to veľmi nebezpečnej forme porúch príjmu potravy (PPP), zvanej drunkorexii (alkorexii).

Akoby toho nebolo málo, medzi ďalšie drastické formy hazardovania s vlastným zdravím, sa najnovšie zaradila nie veľmi známa drunkorexia (alebo aj alkorexia). Ako už z názvu vyplýva, ide o kombináciu poruchy príjmu potravy s nadmerným požívaním alkoholu. Alarmujúco pritom pôsobia výsledky nedávnej štúdie, s ktorými verejnosť oboznámila odborníčka na sociálnu prácu a verejné zdravie, Victoria Osborne. Až 16% dotazovaných respondentov uviedlo, že výrazne obmedzilo príjem kalórií v strave, aby bez obáv o svoju váhu mohlo konzumovať alkoholické drinky. Ako tvrdia odborníci: „Je to problém, ktorý sa týka ako žien, tak i mužov. V súčasnosti je rozšírený najmä medzi študentmi a prostredníctvom výskumných a vzdelávacích programov pracujeme na jeho riešení. Bohužiaľ, poruchy príjmu potravy ostávajú i naďalej tretím najčastejším psychiatrickým ochorením dospievajúcej mládeže. Napriek pozornosti, ktorá sa ochoreniam v posledných desaťročiach venuje, je kult štíhleho a krásne tela pre väčšinu ľudí dôležitejší ako to najpodstatnejšie, vlastné zdravie.“

Prihláste sa do nášho Spravodaja a okrem špeciálnej zľavy budete ako prvý informovaný o nových článkoch, novinkách, akciách a výhodných ponukách.

Nie je oficiálnou diagnózou

Hoci drunkorexia nie je zatiaľ uznaná ako oficiálna diagnóza, zaslúži si minimálne toľko pozornosti, ako aj iné závislosti. "Drunkorektik" cez deň hladuje, aby sa večer mohol opiť, no v prípade konzumácie vyššieho množstva alkoholu celý obsah žalúdka vyvráti.  Drunkorexia, ako kombinácia anorexie a zneužívania alkoholu, je veľmi riziková. Námatkovo možno spomenúť otravy, krvácanie do tráviacej trubice, rozvrat minerálneho a vodného hospodárstva, stavy bezvedomia alebo cievnej mozgovej príhody ako následok prudkého zvýšenia krvného tlaku. Nastávajú tiež psychické problémy a hrozí riziko rozvoja závislosti od alkoholu.

Koho sa týka?

Drunkorexia, rovnako ako anorexia či bulímia, postihuje predovšetkým mladé ženy. Tie si strážia líniu úzkostlivým evidovaním prijatých kalórii v jedle, a samozrejme i tých v alkohole. Závislosť od alkoholu sa u žien a v mladšom veku rozvíja rýchlejšie. Podľa prieskumov sú dievčatá vystavené väčšiemu nebezpečenstvu, nakoľko alkohol vstrebávajú celkom inak než muži. Priam fatálne zdravotné následky sa týkajú oboch pohlaví. Tým, že „drunkorektici“ odopierajú mozgu primeranú výživu a konzumujú radšej vyššie dávky alkoholu,  vystavujú sa riziku poruchy koncentrácie, učenia a rozhodovania. Telo drunkorektikov stráca vitamíny a minerály, porucha vedie k podváhe, ktorej následkom prichádza k poškodeniu všetkých vnútorných orgánov.

Hrozivé štatistiky

* 30% mladých ľudí vo veku 18-24 rokov vynecháva jedlo, aby mohli viac piť,

* 1 z 12 univerzitných študentov je diagnostikovaný s PPP,

* 30% mladých žien, ktoré majú problémy s pitím, trpí tiež PPP. Národná asociácia pre anorexiu dokonca uvádza, že 72% žien, ktoré sú závislé na alkohole, trpia PPP,

* Nárazové pitie sa šíri medzi ženami naprieč Amerikou. Podľa jednej americkej štúdie zo septembra 2009 na vzorke 428 študentov 72% priznalo, že sa pravidelne opíja. Kým množstvo alkoholu, ktoré skonzumovali mužskí respondenti, bolo podobné ako v predchádzajúcich štúdiách, frekvencia nárazového pitia medzi ženami sa zvýšila.

Zdroj: www.feminity.sk, vitalia.cz

Autor: Danka